Implantlar

İmplant nedir?

İmplant eksik dişlerin yerine konulması amacıyla, çene içerisine yerleştirilen yapay diş köküdür. İmplant tedavisi tek diş eksikliği, birden fazla diş eksikliği ve hiç diş olmaması durumunda kullanılabilir.

İmplant tedavisinde kullanılan titanyumun ozellikleri nelerdir?

İmplantlar titanyumdan yapılır. Titanyum insan vücudunda yüksek doku uyumuna sahip bir madde olduğundan başarılı sonuç alma oranı yüksektir. Titanyum çok kuvvetli bir paslanmaz olup asla insan vücuduna alerji yapmaz. 1600 dereceye kadar ısıya dayanıklılığı olan titanyum aynı zamanda kırılma ve bükülmeye karşı oldukça dayanıklıdır.

Acı hisseder miyim?

İmplant uygulaması sürecinde acı duyulmaması icin lokal anestezi kullanılır. Dileyen hastalarımıza genel anestezi altında yapılabilir. İmplant sonrası doktorunuz postoperative talimatlar verip sorularını cevaplayacaktır. operasyon günü anestezinin etkisinin azalmasından sonra hafif ağrılar meydana gelebilir, bu ağrıları azaltmak için ağrı kesici kullanabilirsiniz.

İmplantların yan etkileri var mıdır?

İmplantların insan vücuduna hiçbir uzun süreli yan etkisi bulunmadığından oldukça güvenilir bir metod olarak tercih edilir.

İmplantların ömrü ne kadardır?

İmplantların ağızda 30 yıldan fazla sorunsuz kaldığı görülmektedir ancak hastanın ağız sağlığını koruma durumu önemlidir ölçüde bu süreyi etkileyebilir. 360 Polikliniğinde kullandığımız implantlar ömür boyu garantilidir.  

İmplant uygulamalarında yaş sınırı var mıdır?

İmplant yapımında çene kemiğinin durumu önemlidir. İmplantlar kemik gelişimini tamamlamış hastalara yapılmaktadır (bu ortalama 17-18 yaşını bitirmiş bireylere tekabul etmektedir). Genel sağlık durumu iyi olan ve çene kemiğinden yeterli miktarda kemik bulunan hastalara implant işlemi uygulanmasında bir sakınca bulunmaz.

 

İmplant yapımında sakıncalı olabilecek sağlık problemleri nelerdir?

DİYABET: Kontrol altında olmayan diyabet hastalarında implant yapımı riskli olabilir. Şeker hastalarında doku iyileşmesi yavaş olmakla beraber enfeksiyon riski artmaktadır. Bu riski minimalleştirmek için kliniğimizde son teknoloji ve enfesiyonları azaltmakla kanıtlanmış ürünler tercih ederek hastalarımızın sağlığını her zaman ön planda tutmaktayız. İmplant tedavisi tamamlandıktan sonra diyabet hastalarının ağız içi hijyenini koruması çok önemlidir. Diyabetli hastaların diş hekimi kontrollerini aksatmamalarının önemini çizip düzenli kontrollere takipte bulunmaktayız. 

KALP RAHATSIZLIĞI: İşlemden önce hastanın kardiyoloji uzmanına danışılması ve ilaçlarının kontrollü bir şekilde kullanılması sağlanmalıdır. Gerekli testler yapıldıktan sonra implant işlemi uygulanabilir. 

FAZLA SİGARA TÜKETEN HASTALAR: Sigara kullanımı ağız içindeki dokularda oluşan bakteri plağına zemin hazırlar ve enfeksiyon riskini artırır. Sigara kullanan kişiler mümkün olduğunca sigarayı azaltıp, implant yapımından 15 gün önce ve tedaviden 1 ay sonraya kadar sigarayı bırakmaları önerilir.

HİPERTANSİYON HASTALARI: Hipertansiyonlu hastalarda diş tedavisi öncesi kan basıncı ölçümleri yapılmalı ve şüphelenilen vakalarda doktor ile iletişime geçilmelidir.

KAN PIHTILAŞMA BOZUKLUKLARI: Kan pıhtılaşma hastalığı olan hastalar implant uygulaması yapılmaz.

İmplant sonrası ağız bakımı:

İmplant sonrası ağız bakımı çok önemlidir. Hastaların gün içerisinde en az 2 kere dişlerini fırçalamaları gerekmektedir. Buna ek olarak diş ipi, arayüz fırçası kullanımı da önemlidir. İmplant uygulaması yapılan bölgenin nemli pamuk bez veya gazlı bez ile silinmesi gerekmektedir. İmplant yapıldıktan sonraki 1-2 aylık süreçte hastaların çok soğuk veya çok sıcak gıdalar tüketmemeleri gerekmektedir.

tr_TRTürkçe