Kanal Tedavisi

KANAL TEDAVİSİ NEDİR?

Dişlerde oluşan çürükler diş köklerine zarar verir ve diş kökündeki sinirleri zedelerler. Sinirlerin hasar görmesi sonucu oluşan şiddetli ağrılar sebebiyle bu diş köklerinin temizlenip doldurulması gerekir. Diş köküne yapılan bu temizlik ve doldurma işlemine kanal tedavisi denir.

 KANAL TEDAVİSİ NASIL YAPILIR?

Anestezi işlemi gerçekleştikten sonra çürük diş kökü ve diş çevresi uyuşturulur. Anestezi işleminden sonra eğe denilen bir alet yardımıyla çürük diş içerisindeki çürük hücreler ve pulpa temizlenir. Dişin içi eğeler ile uygun şekil alana kadar genişletilir ve bazı tıbbi sıvılar ile yıkanır. Diş kökündeki çürümenin neden olduğu bir iltihaplanma varsa açılan kanala geçici dolgu yapılarak, antibiyotikler ile iltihabın kuruması sağlanır. İltihap kuruyana kadar tedavi için beklenir ve sonrasında geçici dolgular çıkarılıp kanal tedavisinin son aşaması olan restore etme aşamasında geçilir. Restore edilmemiş dolgulu dişler sağlıklı dişlerden daha kolay kırılır. Korumak için metal, porselen veya seramik bir taç kullanılarak diş tamamen kaplanır.

KANAL TEDAVİSİNDEN SONRA DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

  • Yanağınızı veya dilinizi ısırmamanız için ağzınızdaki uyuşma geçene kadar birkaç saat boyunca yemek yememeniz tavsiye edilir.
  • Çok sert veya sıcak gıdalar tüketmemeye özen gösteriniz.
  • Diş sağlığını korumak için çok şekerli gıdalardan uzak durunuz ve sigara kullanmayınız.
  • Kanal tedavisinden sonra ağız hijyeni de oldukça önemlidir. Düzenli aralıklarla dişlerinizi fırçalayınız ve doktor kontrollerinizi aksatmayınız.

KANAL TEDAVİSİ KAÇ YAŞINDA YAPTIRILMALIDIR?

Kanal tedavisi her yaşta uygulanabilir fakat her yaşın özelliklerine göre farklı tedaviler uygulanabilir. 60 yaşında dişeti çekilmesi olan bir hastaya da, yenidoğan damak yarığı olan bir bebeğe de ortodontik tedavi gerekebilir.

tr_TRTürkçe