Tam Diş Protezleri

Tam dis protezleri nedir?

Damaklı diş protezi ve total protez olarak da bilinen tam diş protezleri çürük, travma,kemik erimesi gibi sebeplerle ağızda dişlerin olmadığı durumlarda yapilan alt ve üst damaklara oturan protezlerdir.

Uygulanan diş protezleri diş dokularının sağlıklı olmasın, estetik görünümün kazanılmasına ve dişlerin fonksiyonlarını eksiksiz yerine getirebilmesine yardimci olur.

Kimlere uygulanabilir?

Tam protezler tam dişsizlik durumunda hemen hemen her hastaya uygulanabilmektedir. Kişinin ağzında hiç dişi olmaması, ağız içine alacağı yabancı maddelere karşı alerjisinin olmaması, çene radyolojisi sonucunda çene kemiğinin protez standart ölçülerine uygun olması, çene kemiğinde aşırı erime veya deformasyon olmaması durumunda doktorunuz tarafından uygun görülür. 

Yapım aşaması kaç gün sürer, kaç kere gelmem gerekir?

Kişinin ağız ölçülerine özel olarak üretilen total protezin takılması yaklaşık 10 gün kadar sürer ve bu süre boyunca kişinin 4 ila 5 kez diş hekimine gitmesi gerekir.

Kullanimi kolay midir?

Tam diş protezleri ya da total diş protezleri takıp çıkarılan protezler olduğu için kullanımı diğer protezlere göre daha zordur,çenedeki kemik miktarına bağlı olarak farklılık gosterebilir. Eğer kemik miktarı yeterli değilse yemek yerken protez hareket edebilir. Bu durumda total diş protezleri için özel yapıştırıcılar kullanılabilir. Tam protezler kolayca takilip çıkarılabilir fakat maalesef sabit protezlerde goruldugu kadar cigneme kolayligi ve konforu beklenmez.

Tam protez ilk kullanıldığında yanak ve dudak kasları alışana kadar zorluk yaşanabilir sonrasında ise rahatça ısırma, kesme ve öğütme fonksiyonları kullanılabilir. Tam protez ilk takıldığında ağız içinde yabancılık, dudak ve yanaklarda doluluk hissedilmesi son derece normaldir.

Tam protezde nelere dikkat edilmelidir?

Protezlerin temizliğine daima özen gösterilmelidir. Yatarken protez çıkarılıp kutusunda saklanmalıdır. Kırılma durumunda 1-2 gun içinde düzeltilebilir.

tr_TRTürkçe