Sedasyon ve Genel Anestezi

İleri seviyede diş hekimi korkusu ve kaygısı olan çocukların ya da engelli bireylerin diş tedavilerini klinik şartlarda yapmak her zaman mümkün olmamaktadır. Bu durumlarda tüm diş tedavileri tek seansta sedasyon veya genel anestezi altında uyutularak gerçekleştirilebilmektedir.

Özellikle aşırı kaygılı çocukların diş tedavisi sırasında ani hareketlerine bağlı olarak ortaya çıkabilecek yaralanma riski sedasyon ya da genel anestezi altında tamamen ortadan kalkmakta ve yapılan tedavilerin kalitesi ve başarısı artmaktadır.
 
Sedasyon veya genel anestezi altında diş tedavisine karar verilen bir çocuğun mutlaka işlem öncesinde genel anestezi uzmanı tarafından muayene edilmesi, gerekli kan tetkiklerinin değerlendirilmesi ve anestezi altında herhangi bir risk olup olmadığı kontrol edilmelidir.
 
Ebeveynlerin çocuklarının diş tedavilerini anestezi altında yaptırma kararı alırken dikkat etmeleri gereken en önemli konu ise bu tedavinin uzman diş hekimi tarafından tam donanımlı hastane veya merkezlerde yapılması gerektiğidir.