Hareketli Diş Protezleri Nedir?

Damaklı diş protezi ve total protez olarak da bilinen tam diş protezleri çürük, travma ve kemik erimesi sonucu implant gibi sebeplerle ağızda dişlerin olmadığı durumlarda yapılan damaklara oturan protezlerdir. Uygulanan diş protezleri diş dokularının sağlıklı olmasına, estetik görünümün kazanılmasına ve dişlerin fonksiyonlarını eksiksiz yerine getirilmesine yardımcı olur.

Tam Protez Diş Kimlere uygulanabilir?

Tam protezler tam dişsizlik durumunda hemen hemen her hastaya uygulanabilmektedir. Kişinin ağzında hiç dişi olmaması, ağız içine alacağı yabancı maddelere karşı alerjisinin olmaması, çene radyolojisi sonucunda çene kemiğinin protez standart ölçülerine uygun olması, çene kemiğinde aşırı erime veya deformasyon olmaması durumunda doktorunuz tarafından uygun görülür.

Yapım Aşaması Kaç Gün Sürer, Kaç Kere Gelmem Gerekir?

Kişinin ağız ölçülerine özel olarak üretilen total protezin takılması yaklaşık 10-15 gün kadar sürer ve bu süre boyunca kişinin 4 ila 5 kez diş hekimine gitmesi gerekir.

Total Protez Kullanımı Kolay Mıdır?

Bu tür protezler takıp çıkarılan protezler olduğu için kullanımı diğer protezlere göre daha zordur. Çenedeki kemik miktarına bağlı olarak farklılık gösterebilir. Eğer kemik miktarı yeterli değilse yemek yerken protez hareket edebilir. Bu durumda total diş protezleri için özel yapıştırıcılar kullanılabilir. Tam protezler kolayca takılıp çıkarılabilir fakat maalesef sabit protezlerde görüldüğü kadar çiğneme kolaylığı ve konforu beklenmez.

Tam diş protezin zorlukları nelerdir?

Tam protez ilk kullanıldığında yanak, damak ve dudak kasları alışana kadar zorluk yaşanabilir. Oluşabilecek vuruklar hekiminiz tarafından alınarak konforunuz sağlanır.sonrasında ise rahatça ısırma, kesme ve öğütme fonksiyonları kullanılabilir. Tam protez ilk takıldığında ağız içinde yabancılık, dudak ve yanaklarda doluluk hissedilmesi son derece normaldir.

Hemen Ücretsiz Randevunuzu Oluşturun

DİĞER TEDAVİLERİMİZ